Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
eAlbania - Forumi i eShqipërisë

 

 Dita e parë në eRepublik

Go down 
+2
Admin
cLaw
6 posters
AuthorMessage
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 2:47 pm

Ky postim/teme do te ju ndihmoje drejte hapjes se nje llogarie te re dhe dites suaj te pare ne eRepublik.

Nese te nevojitet nje link, perdore kete:

www.erepublik.com


Ketu keni pamjen per regjistrim:

Dita e parë në eRepublik Signup10
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:01 pm

1) Emri yt mund te jete cfaredo qe deshiron mirpo emrat qe tashme jane ne perdorim ne nuk mund te vihen.

2) Te keshilloj qe te zgjedhesh Albania(Shqiprine) si shtet ku do te fillosh lojen.

3) Regjistrohu me nje e-mail qe e perdore, sepse do te kerkohet konfirmimi dhe me pas ne te ardhmen do te logohesh me e-mail dhe passwordin tend.

4) Normalisht ska shume gjera per te thene rreth passwordit, mirpo veje nje password relativisht te veshtire por njekohesisht lehte per tu mbajt mend. Ju e dini vet!
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:01 pm

Nuk kam ide pse kjo loje perdor 'captchas' ne fillim. Por pasi qe jemi duke biseduar per gjerat neper te cilat do te kalosh, duhet te paralajmroj qe keto 'captcha' do te shfaqen here pas here..
Triku me to eshte shtypja vazhdimisht e 'butonit rrethore ne kendin djathtas lart', derisa te gjen nje qift fjalesh te pershtatshme per ti shtypur.

Dita e parë në eRepublik Captch11
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:02 pm

Duke konsideruar se gjithcka shkoi mire, do te shfaqet kjo pamje.

Dita e parë në eRepublik Email110
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:02 pm

Tani duhet te shkosh tek inbox-i i e-mailit tend dhe te presesh pak per linkun e aktivizimit qe do vie nga eRep. Zakonisht vie shpejt mirpo mund te marr edhe 5 min.

Pasi qe merr linkun per aktivizim, hape. Nese je duke filluar lojen ne eUSA, do te marresh nje passaport nga "Presidenti" aktual qe te tregon se cfare duhet bere me pas, si dhe disa gjera me interes qe jane duke ndodhur.

Me poshte do ta jete nje link qe duhet te klikosh. Kjo eshte e rendesishme sepse eshte prova finale qe ti je jo vetem qe je njeri, por gjithashtu je duke u futur ne loje me nje shpirt te ndershem dhe loje fer.

Dita e parë në eRepublik Inmail10
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:03 pm

Pas klikimit ne ate link ti do te logohesh zyrtarisht ne eRep. Ketu shihet nje pamje mire se ardhje e zakonshme qe do te marresh(sipas shtetit qe regjistrohesh):

Dita e parë në eRepublik Llwelc10
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:03 pm

Kjo qe per ta hapur llogarine! Ne kete seksion ne vazhdime do te bisedojme rreth kalimit te dites se pare tuajen ne eRep.
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:04 pm

Disa mendime te pergjithshme qe ti mbash mend:

Nuk duhet te nxitosh. Nuk ka 'fund te lojes', ka me qindra nivele(200+). Nese do te garosh neper nivele per te mberri sa me lart, mire. Nese do te ndalosh dhe ti marresh ere luleve ndonjeher, kjo eshte edhe me mire.

Shume më me rendesi se gjithcka cfare ben brenda lojes eshte meta-game(loja jashte erepublikut neper forume, organizata, Irc etj). Eshte nje loje ku gershetohet shoqeria, politika dhe lufta, dhe nese deshiron qe te arrish diqka te nevojiten shoke. Krijo nje llogari ketu ne Forumin eShqiptar nese ende nuk e ke krijuar dhe bashkohu me ne në #IRC kanalet #albania.
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:04 pm

Pas te gjithave kjo eshte pamja qe do te shihni.

Dita e parë në eRepublik Fstscr10
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:04 pm

Perpara se te besh ndonje gje tjeter -- bperpara se te shikosh mesazhet, lajmerimet,
ose edhe te fillosh me tutorialin, shikoje mire faqen kryesore(HomePage).

Njehere per njeher, nuk ke aspak apo fare pak eksperience. Sigurisht shfaqet :Leveli 1,
0/10, qe do te thote 0 nga 10 piket e experiences te nevojshme per kryerje te keti leveli. Kjo eshte gje e mire. Shume e lehte mund te kalohet neper levelet e para, keshtu qe mos u shqeteso.

Ne vend te kesaj, le te veme nje avatar per vete ashtu qe mos te shikojme me kete personin e panjohur.

Dita e parë në eRepublik Llsilh10
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:05 pm

Nuk ka rendesi se cfare zgjedh, ose edhe nese do ta mbash me vone, por e rendesishme eshte te zgjedhesh nje foto te formatit .jpg te diqkaje ose dikujt qe te pelqen. Nese te mbesin kembet ne eRep gje qe eshte shume lehte e mundur, kjo foto do te jete gjeja e pare qe do ti asocioj njerzit per ty. Une per shembull zgjodha Dr. Ibrahim Rugoven ne fillim, ishte ndjenje e bukur dhe ndoshta tek komuniteti kam ngjall nje ndjene qe jam njeri serioz, pse jo.

Per shembull nje grua e quajtur Fingerguns ne Partine Politke Federaliste ne eUSA zgjodhi nje foto te aktores Zooey Deschanel si foto per avatarin e saj." Dhe keshtu kjo vajze ne gjithecka qe ben ose shkruan vendos foto te Zooey Deschanel ne te.

Keshtu edhe juve ju preferoj qe te zgjedhni nje lloj ikone te famshme e me nje protofol te larmishem fotografish.

Dita e parë në eRepublik Looier10
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:05 pm

Si ta besh kete

Cfare duhet te besh qe te shtosh nje foto tuajen te preferuar te nevojitet te editosh profilin.
Percille imazhin ne vashdim. Shiqoje shigjeten e kuqe. Kliko ate buton aty, dhe kjo gje te dergon te pamja per editimin e profilit tuaj. me pas thjesht zgjedh foton nga kompjuteri yt per ta uploaduar.

Nese nuk ke foto shiko ne internet tek google images,  zgjedhe downlodoje, dhe me pas uploadoje. Une zgjodha nje foto classy. Zgjedhe cfardo qe deshiron.

Dita e parë në eRepublik Lledit10
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:05 pm

Njoftimet(Alerts)


Tani me ti sigurisht ke vene re dy katroret e kuq me numra ne ta. (Nurmrat ne ata katrore mund te jene te cfardo vlere, varet prej shtetit ne te cilin fillon lojen) Katrori i par prane zarfit te mesazhit tregon qe ti ke mesazhe brenda lojes, dhe katrori i dyte te njofton rreth gjerave qe ndodhin per te cilat eRepubliku e sheh te nevojshme te lajmroj.

Keto gjera mund te jen si per shembull dikush te dergon para, dikush te dergon nje kerkese miqesie, ose dikush po komenton ne nje postim qe keni bere. Ky rast i veqant tregon se ............

Fillimisht ju rekomandoj shtimin e shokeve te cilet jane me te besueshem per ty.
Cdo njeri ketu nga lojtaret eshte kontrolluar nga disa djem ne te zeza qe nuk shihen dhe punojne ne Intelegjencen e vendit mjirpo jo per te gjithe mund te dihet se kush jane.

Perdore edhe ndjesine tuaj, bashkohu edhe ne nje parti e me pas kushdo qe sillet mire me ty kushtoju kohe dhe rendesi, bisedo me ta e nese dikush tregohet harbut me ndoke tjeter ose me ty thjesht injoroje. Injorimi do te thote shuarje per ate mizevir.

Dita e parë në eRepublik Llaler10
Back to top Go down
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 29
Location : Republic Of Kosova

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Jul 21, 2013 3:06 pm

Ke marr mesazhe!Kontrollimi i mesazheve tuajaPrane fotos suaj duhet te jete se paku nje katror i kuq me nje numer ne te. Nese nuk e sheh, shikoje imazhin e me poshtem ku e kam treguar me shigjete te kuqe.

Kliko mbi te.

Hapet kutia juaj e mesazheve. Eshte shume e thjeshte, plus tani ke pak mesazhe dhe eshte e lehte per te naviguar.

Me pas, kliko ku kam shenuar shigjeten tjeter, ate ne te djathte. Te duhet patjeter te klikosh aty ku po ju tregoj. Nese klikoni ne emrin e personit qe po ju dergon mesazhin, ti do te bartesh tek faqja e tij e profilit ne vend se te shikosh mesazhin e pranuar.

Duhet ta kesh se paku nje mesazh brenda lojes nga presidenti i cfardo shteti ne te cilin regjistrohesh. Hape dhe lexoje se cfare ka per te thene.

Spoiler:

Dita e parë në eRepublik Draft_10
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 32
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-20

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptyMon Jul 29, 2013 4:48 pm

Keshtu vazhdo me tutje me gjerat me zbavitese si luftimi, stervitja, kryerja e msiioneve etj.

Por mbaje ne mend mos u ngut, sidomos me Luftim mos u ngut!
Back to top Go down
https://ealbania.albanianforum.net
strateg1

strateg1


Posts : 86
Reputacioni : 0
Join date : 2013-11-06
Age : 30
Location : Italia

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptyFri Nov 15, 2013 11:57 am

e mbaj mend si i ri ne loje e pata shit 1 gold per 2300 all
Back to top Go down
a le si ander

a le si ander


Posts : 138
Reputacioni : 1
Join date : 2013-11-13
Age : 40
Location : Peja

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptyFri Nov 15, 2013 12:10 pm

e pata bo upgrade Ushtrimet ne q2 me 20 gold, epic fail, se nesrit pat dal met liren, ptu nonen u pata kall, edhe sot i kom mongi qato gold!!!
Back to top Go down
https://www.youtube.com/watch?v=cI2jlFN2bPY
Berati

Berati


Posts : 21
Reputacioni : 0
Join date : 2013-11-06

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptyFri Nov 15, 2013 12:36 pm

te njejtin gabim kom bo sikur a le si ander , plus qe nfillim per me luftu kom ble me gold barsa , mu dokt shum loje palidhje edhe per 3-4 muj acc-ja ka qene dead citizen
Back to top Go down
BiG Serxhio

BiG Serxhio


Posts : 161
Reputacioni : 44
Join date : 2013-11-10
Location : Fier

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptyFri Nov 15, 2013 1:20 pm

hauuhaahuhuauha diten e par mbaj mend kam pas 2 acc Razz nuk rrija dot pa luftuar, shisja goldin per 2400 all per qejf Very Happy
Back to top Go down
a le si ander

a le si ander


Posts : 138
Reputacioni : 1
Join date : 2013-11-13
Age : 40
Location : Peja

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptyFri Nov 15, 2013 1:32 pm

10 energji me 0.5gold, kush dike qka osht candy bar, i pata hargju pa dit qe bon mi rrujt
Kjo osht veq dita e pare, se prej nesrit u pata bo ma i meqmi
Back to top Go down
https://www.youtube.com/watch?v=cI2jlFN2bPY
strateg1

strateg1


Posts : 86
Reputacioni : 0
Join date : 2013-11-06
Age : 30
Location : Italia

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Nov 17, 2013 12:48 pm

e maj mend 18 gold i kom hargjit tu ble 10 energji week .. mu kon i kisha + 18 gold heheh:lol!: 
Back to top Go down
BiG Serxhio

BiG Serxhio


Posts : 161
Reputacioni : 44
Join date : 2013-11-10
Location : Fier

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik EmptySun Nov 17, 2013 3:26 pm

ishte koha kur ishte AlbanMustafa MoEdu Razz
Back to top Go down
Sponsored content

Dita e parë në eRepublik Empty
PostSubject: Re: Dita e parë në eRepublik   Dita e parë në eRepublik Empty

Back to top Go down
 
Dita e parë në eRepublik
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Mirë se Vini! :: Ndihmë dhe Tutoriale-
Jump to: