Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
eAlbania - Forumi i eShqipërisë

 

 Edukimi: POLITIKA

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 32
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-20

Edukimi: POLITIKA Empty
PostSubject: Edukimi: POLITIKA   Edukimi: POLITIKA EmptySun Jul 21, 2013 2:27 pm

Edukimi: POLITIKA Screen12

Guida per Modulin Politik - Forumi eShqiptar

ruaje mendjen e shendoshe....


Moduli Politik eshte i rendesishem dhe mund te jete shume zbavites. Mundet gjithashtu te cmend ndonjehere, ngjajshem si ne Jeten Reale(RL-Real Life). (Jeta Reale? Ka kohe qe sjam aty!)

Ky modul mundohet te rikrijoje ekzistencen e ideologjive politike por "e majta" dhe "e djathta" jane vetem iluzione te shkaterruara nga mekanizmat e lojes. Per kete modul me te rendesishmet jane te kesh vullnet, motiv dhe ide te reja per ti shfaqur ne komunitet.

Nje shembull i renditjes se partive:

Edukimi: POLITIKA Screen23http://tinyurl.com/Feducation-Politics
For more information about POLITICS, check out these wiki pages!


Last edited by Admin on Fri Aug 16, 2013 3:19 pm; edited 2 times in total
Back to top Go down
https://ealbania.albanianforum.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 32
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-20

Edukimi: POLITIKA Empty
PostSubject: Re: Edukimi: POLITIKA   Edukimi: POLITIKA EmptyMon Jul 29, 2013 11:25 am

Cfare jane partite?

Partite jane grupe te lojtareve qe jane te organizuar te bejne karier ne politike.
Mund te krijosh partine tende per 40 Gold(pasi te mberrish levelin 15) ose, cfare eshte me e deshiruar per aventuren tende te pare politike, mund te bashkohesh ne nje parti ekzistuese qe reflekton me se miri idealet e tua.

Presidentet e Partive (PP-party presidents) prezentojne nominimet per kongress, listen e kongresmeneve te ardhshem si dhe vendosin ke ta mbeshtesin apo ta vene ne gare per President te Shtetit(CP-country president).

Zgjedhjet:

Edukimi: POLITIKA Screen25
Back to top Go down
https://ealbania.albanianforum.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 32
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-20

Edukimi: POLITIKA Empty
PostSubject: Re: Edukimi: POLITIKA   Edukimi: POLITIKA EmptyMon Jul 29, 2013 11:34 am

Voto!

Dita e votimit eshte nje nga momentet me te rendesishme per partine apo shtetin tend. Jane tre zgjedhje qe ndodhin cdo muaj:
Zgjedhjet per President Partie (Party President Elections - PP)
Zgjedhjet per Kongress (Congress Elections) dhe
Zgjedhjet per President te Shtetit (Country President Elections - CP).
(Duhet te jesh ne levelin 15 ose me shume per te votuar)

Njerzit qe kandidojne per keto zyre jane njerzit me aktiv dhe me te mire ne loje dhe ata te reprezentojne ty ne eBoten(eWorld)!


Last edited by Admin on Mon Jul 29, 2013 11:44 am; edited 2 times in total
Back to top Go down
https://ealbania.albanianforum.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 32
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-20

Edukimi: POLITIKA Empty
PostSubject: Re: Edukimi: POLITIKA   Edukimi: POLITIKA EmptyMon Jul 29, 2013 11:43 am

Zgjedhjet Partiake

Edukimi: POLITIKA Screen26

Zgjedhjet Partiake zhvillohen ne daten 15 te cdo muaji. Vetem antaret e partise mund te votojne per antaret qe kan aplikuar per tu bere President Partie.
Shpesh mbeshtetesit e nje partie aplikojne per Presidence te partive te tjera qe te marrin kontrollin e tyre(kjo quhet Political Take Over(marrje e kontrollit) ose PTO)

PTO-t jane nje lloj shfryerje, hakmarrje sidoqofte mund te shkaktojne pasoja serioze.

Back to top Go down
https://ealbania.albanianforum.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 32
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-20

Edukimi: POLITIKA Empty
PostSubject: Re: Edukimi: POLITIKA   Edukimi: POLITIKA EmptyMon Jul 29, 2013 11:54 am

Kongresi

Edukimi: POLITIKA Screen27

Zgjedhjet per Kongres zhvillohen me daten 25 te cdo muaji. Duhet te besh pjese ne Top 5 partite per tu zgjedhur per kongress. Numri i kongresmenve te zgjedhur varet nga numri i votave qe merr partia nga numri i gjithmbarshem i votave kombtare. Keshtu, nese jane gjithesej 1000 vota ne nivel nacional dhe Partia Levizja Vetevendosje merr 500 vota, Levizja Vetevendosje merr 50% te ulseve te kongresit te cilat ipen ne baze te nje liste te kandidateve per kongress te pergatitur nga Presidenti i Partise me daten 24 te cdo muaji(nje dite para zgjedhjeve).
Kongresmenet marrin medalje dhe 5 gold si shperblim.
Back to top Go down
https://ealbania.albanianforum.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 32
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-20

Edukimi: POLITIKA Empty
PostSubject: Re: Edukimi: POLITIKA   Edukimi: POLITIKA EmptyMon Jul 29, 2013 12:01 pm

Zgjedhjet Presidenciale (CP)

Edukimi: POLITIKA Screen29

Zgjedhjet per President te Shtetit zhvillohen me daten 5 te cdo muaji. Te gjithe votuesit kan te drejte te votojne per nje nga kandidatet per president. Qe te kualifikohet si kandidat per president, nje lojtar duhet te merr mbeshtetjen e se paku nje partie qe gjendet ne Top 5she. Opsionale, ju mund te vendosni disa qellime per ti permbushur gjate termit(periudhes se servimit si president ose diqka tjeter) tuaj.
Sidoqofte, me te rendesishmet jane programi juaj(gjerat qe do te besh si President) dhe ekipi yt(djemte/vajzat qe do te ndihmojne gjate termit tuaj).
Back to top Go down
https://ealbania.albanianforum.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 32
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-20

Edukimi: POLITIKA Empty
PostSubject: Re: Edukimi: POLITIKA   Edukimi: POLITIKA EmptyMon Jul 29, 2013 12:06 pm

Me shume rreth Presidenteve te Shtetit(CPve)

Zakonisht nje kandidat per President te Shtetit hedh nje artikull me programin e tij dhe ekipin perberes perpara zgjedhjeve. Kjo nuk eshte e detyrueshme po jashtezakonisht e rendesishme. Presidenti i Shtetit eshte nje posite me pergjegjesi enorme. Nese kongresi mendon se Presidenti eshte duke bere nje pune te keqe ata mund te votojne te rrezojne ate prej detyre(impeach). Nese mbledhen votat dhe presidenti rrezohet, kandidati qe eshte renditur i dyti ne zgjedhje do te behet President i ri i Shtetit.
Back to top Go down
https://ealbania.albanianforum.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 32
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-20

Edukimi: POLITIKA Empty
PostSubject: Re: Edukimi: POLITIKA   Edukimi: POLITIKA EmptyMon Jul 29, 2013 12:25 pm

Kur je nje kongressmen..

Mund ta shohesh kete pamje!

Edukimi: POLITIKA Screen30

cka paraqesin keto meny

New Citizen fee(Fatura per nje qytetar te ri): Vendos shumen e parave qe do ta pranoje nje qytetar i ri posa i bashkohet lojes.
Change Taxes(Nderro Taksat): Duhet te jete ndermjet vlerave 1% dhe 99%(per import ose VAT(tatimi mbi vleren e shtuar) ose 50%(taksa mbi te ardhurat - income)
Country Donations(Donacionet Shtetrore): Transferim i parave ALL ose Goldit prej thesarit te shtetit tek nje organizate.
Pergjate 24 oreve votim shuma e propozuar per donacion eshte e "ngrire" dhe nuk mund te perdoret ne asnje menyre.
Minimum Wage(Paga Minimale): Vendos pagesen minimale qe mund te jepet nga nje kompani per puntoret e vet. Duhet te jete me e larte se 0.10 para(ALL)
Issue Money(Ceshtje Parash): Mund te marresh gold prej thesarit dhe ta zevendesosh me ate shume me para(ALL). Perfshine edhe pagesen e nje transakcioni.
President Impeachment(Rrezim i Presidentit): Rrezo presidentin aktual dhe ky zevendesohet me kandidatin nr.2 per nga votat ne garen e kaluar presidenciale.
Natural Enemy(Armik Natyral): Antaret e kongresit ose Presidenti i Vendit mund te propozojne nje vend fqinje si armik natyral. Nese pranohet, nje lufte falas do te filloje me armikun natyral. Qytetaret e vendit qe ka propozuar armik natyral do te bejne +10% me shume dem(damages) duke luftuar kunder armikut natyral te shpallur.
Back to top Go down
https://ealbania.albanianforum.net
Admin
Admin
Admin


Posts : 32
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-20

Edukimi: POLITIKA Empty
PostSubject: Re: Edukimi: POLITIKA   Edukimi: POLITIKA EmptyMon Jul 29, 2013 12:27 pm

Mbarove!!

Tani shko voto, kandido per nje zyre dhe BEJ QE TE NDEGJOHET ZERI YT!
Per me shume informata rreth POLITIKES, vizito wiki pages!
Back to top Go down
https://ealbania.albanianforum.net
Sponsored content

Edukimi: POLITIKA Empty
PostSubject: Re: Edukimi: POLITIKA   Edukimi: POLITIKA Empty

Back to top Go down
 
Edukimi: POLITIKA
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Edukimi: EKONOMIA
» Edukimi: LUFTIMI

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Mirë se Vini! :: Ndihmë dhe Tutoriale-
Jump to: