Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
eAlbania - Forumi i eShqipërisë

 

 Akronimet/Zhargoni

Go down 
3 posters
AuthorMessage
cLaw

cLaw


Posts : 210
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-21
Age : 28
Location : Republic Of Kosova

Akronimet/Zhargoni Empty
PostSubject: Akronimet/Zhargoni   Akronimet/Zhargoni EmptySun Jul 21, 2013 2:34 pm

Per akronime specifike interneti: http://www.urbandictionary.com/


Akronime/Shkurtesa Gjenerale

PTO = Political Takeover (Marrje e kontrollit Politik - marrja e kontrollit ne nje parti ose kontrollit te nje shteti)
ATO = Anti-Takeover (bllokim i PTOs)(kunder marrjes se kontrollit nga PTOera)
MPP = Mutual Protection Pact (Akt i Mbrojtjes Reciproke - Aleance ushtarake ndermjet dy shteteve)
CS = Citizenship (Nenshtetesia)
RW = Resistance War (Lufte Rezistence - E ngrit nje shtet per te cliruar nje territor te caktuar te pushtuar)
TW = Training War (Lufte Sterviteje - Lufte qe behet ne mes dy shtetve me marrveshje per tu stervitur)
NE = Natural Enemy (Armik Natyral - Shteti qe propozon shtetin tjeter si NE shkakton +10% dem me shume kunder atij shteti)
RM = Raw Materials (Materiale te Paperpunuara)
FRM = Food Raw Materials (Materiale te Paperpunuara Ushqimi - Perdoren per prodhim Ushqimi)
WRM = Weapon Raw Materials (Materiale te Paperpunuara Armesh - Perdoren per prodhim te Armeve)
WAM = Work as Manager (Puna si menaxher)
BB = Babyboom (Arrihet kur tek nje shtet shtohet popullata per nje kohe te shkurter)
SS = Super Soldier (Medalje e Super Ushtarit - merret pas cdo 250 str(force) te shtuar)
BH = Battle Hero Medal (Medalje e Heroit te Betejes - Ndikimi me i larte ne nje beteje te caktuar)
CH = Campaign Hero Medal (Medalje e Heroit te Ekspedites - Ndikimi me i larte ne nje ekspedite qe mund te zgjase 8 deri ne 15 beteja)
RH = Resistance Hero (Medalje Hero i Rezistences fiton lojtari qe ka mbeshtetur nje Lufte Rezistence per clirim te nje territori dhe ai territor eshte cliruar)
DoW = Declaration of war (Deklarim Lufte - Propozim i Presidentit te vendit per ti shpallur lufte nje shteti tjeter(nevojitet gold per kete propozim)
FF = Food fights (Kur ju perdorni vetem ushqim dhe health per te luftuar)
MM = Monetary Market (Tregu i Parave - Shkembimi Gold/ALL dhe anasjelltas)
MM = Media Mogul (Medalje per Abonuesit ne Gazeten tuaj)
MM = Mass Message (Dergim i mesazheve ne mase(shume))
FP = forfeit point (Pike ndershkimi nga adminet e lojes per ndonje thyerje rregulle)
Temp Ban = Temporary Ban (Ban i perkohshem per nje lojtar)
Perma Ban = Permanent Ban (Ban i Perhershem - Lojtari merr ban te perhershem zakonisht nga krijimi dhe administrimi i multive)
DO = Daily Order (Urdheri Ditor - Nje beteje e caktuar mund te vihet si DO nga MU-ja)
MU = Military Unit (Njesi Ushtarake)
multi = multi account (Llogari multi)
Wigs/Gypsies = eRepublik staff (stafi i eRepublikes)
Plato = fytyra e Adminave te eRep (larg qofte)
Tank = Dikush qe shkakton nje shume te madhe demi(damages) dhe qe zakonisht ka force(str) te madhe
Goldbeasts = Njerz qe blejne shuma marramendese goldi me para reale.
GoW = God of War Rank (Ranku me i larte ne loje)
2 clicker = Dikush qe ka nderprere lojen aktive dhe ben vetem dy klikime ne ditje punon/trajnohet
RL - IRL = Real Life - In Real Life (Jeta Reale - Ne Jeten Reale)
P/H = Proud/Horny, motoja ime dhe e Partise Federaliste ne eUSA


Pozitat ekzekutive ne eAlbania

CP = Country President (Presidenti i vendit)
PM = Prime Minister (kryeministri)
PP = President Party (Presidenti i partise)
MoD = Minister of Defence (Ministri i Mbrojtjes)
MoE = Minister of Education (Ministri i Edukimit)
MoHA = Minister of Home Affairs (Ministri i Puneve te Brendshem)
MoFA = Minister of Foreign Affairs (Ministri i Puneve te Jashtme)
MoEF = Ministry of Economy & Finances (Ministri i Ekonomise dhe Financave)
MoImm = Minister of Immigration (Ministri i Imigracionit)

Pozitat ekzekutive ne eUSA

WHPR = White House Press Release (Komunikatë për shtyp nga Shtëpia e Bardhë)
DoD = Department of Defense (Departamenti i Mbrojtjes)
OMS = Office of Militia Support (Zyra e Ndihmës për Milita(Njësi Ushtarake private)) [aktualisht e vdekur]
SoD= Sectary of Defense (Sekretar i Mbrojtjes)
CoS= Chief of Staff (Shef i Stafit)
VP= Vice President (Zëvendës President)
CP= Country President (President i Shtetit)
PoTUS = President of the United States (President i Shteteve të Bashkuara)
SoS= Sectary of State (Sekretar i Shtetit)
SoI= Sectary of the Interior (Sektar i Punëve të Brendshme)
SoM= Sectary of the Media (Sektar i Medias)
EC = Economic council (Këshilli Ekonomik)


Akronime Ushtarake

CO = Commanding Officer (Komandant i Njesise)
XO = Executive Officer (Officer ekzekutiv - Nenkomandant)
QM = Quarter Master (Njeri qe shperndan ndihma)
Reg = Regiment (Regjiment i nje Njesie Ushtarake)
Captain = Regiment Captain (Kapiten i Nje regjimenti brenda Njesise Ushtarake)
CotD - Campaign of the Day (Ekspedita e Ditës)

eAlbania - Partite

VV = Levizja Vetevendosje
PR = Partia Revolucionare
SheR = Shqiperia e Re
LeA = Lidhja e Arberit
PeA = Party of Ethnic Albania
LM = Levizja Militariste


Aleancat (per me shume info: vizito wikierep)

CoT = Circle of Trust (aleance aktive)
EDEN = Erepublik Defense & Economic Network (aleance e shperbere)
TWO = The World is Ours (aleance aktive)
Asgard = (aleance aktive)

NA = Northern Alliance. (ishaleanca e pare ndonjehere)
FIST = (ishAleance)
PEACE GC = People of Earth Associated under Common Excellence: Global Community (ishAleance)
ATLANTIS = (ishAleance)
ONE = Order of New Eworld (ishAleance)
PHX = Phoenix (ishAleance)
ENTENTE = (ishAleance)
Brolliance = (ishAleance)
FORTIS = (ishAleance)
SOL = (ishAleance)
ABC = Alliance of Baltic Countries (ishAleance)
Terra = (ishAleance)
GEA = Garden of EDEN alliance (ishAleance)
CTRL = Came To Rock, Literally (fishAleance)

me shume informata : http://wiki.erepublik.com/index.php/Alliances
Back to top Go down
a le si ander

a le si ander


Posts : 138
Reputacioni : 1
Join date : 2013-11-13
Age : 39
Location : Peja

Akronimet/Zhargoni Empty
PostSubject: Re: Akronimet/Zhargoni   Akronimet/Zhargoni EmptyFri Nov 15, 2013 12:35 pm

MT- moving ticket
Back to top Go down
https://www.youtube.com/watch?v=cI2jlFN2bPY
BiG Serxhio

BiG Serxhio


Posts : 161
Reputacioni : 44
Join date : 2013-11-10
Location : Fier

Akronimet/Zhargoni Empty
PostSubject: Re: Akronimet/Zhargoni   Akronimet/Zhargoni EmptyFri Nov 15, 2013 1:21 pm

GoW = God of War Rank (Ranku me i larte ne loje) wrote:
ne fakt ranku me i larte tani eshte Titan dhe duhet ndryshuar Very Happy + tek PR nuk ekziston me Partia Revolucionare Sad
Back to top Go down
a le si ander

a le si ander


Posts : 138
Reputacioni : 1
Join date : 2013-11-13
Age : 39
Location : Peja

Akronimet/Zhargoni Empty
PostSubject: Re: Akronimet/Zhargoni   Akronimet/Zhargoni EmptyFri Nov 15, 2013 1:29 pm

hahaha -e qeshur ahahahahahahah
Back to top Go down
https://www.youtube.com/watch?v=cI2jlFN2bPY
Sponsored content

Akronimet/Zhargoni Empty
PostSubject: Re: Akronimet/Zhargoni   Akronimet/Zhargoni Empty

Back to top Go down
 
Akronimet/Zhargoni
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Mirë se Vini! :: Ndihmë dhe Tutoriale-
Jump to: