Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  
eAlbania - Forumi i eShqipërisë

 

 Guidë për IRC (si të komunikoni me ne)

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Posts : 32
Reputacioni : 0
Join date : 2013-07-20

Guidë për IRC (si të komunikoni me ne)  Empty
PostSubject: Guidë për IRC (si të komunikoni me ne)    Guidë për IRC (si të komunikoni me ne)  EmptySun Jul 21, 2013 2:03 pm

Cfare eshte IRC?

IRC(Internet Relay Chat) eshte chat(vend bisede) ne kohe reale. Eshte chat sistem qe me se shumti perdoret nga pjestaret me aktiv te popullates se eRepublikut. Ne eShqiperi Top 5 partite, njesite ushtarake shteterore si dhe ato private si Illyrians etj kane kanalet(channels) e tyre. Se shpejti planifikohet te hapen kanalet zyrtare te kongresit dhe qeverise. IRC(rizon) eshte nje forme me e lehte e komunikimit dhe zakonisht nje rruge me e shpejte per ti rregulluar gjerat sesa ne forume dhe ne mesazhe private brenda lojes(PM).

Guidë për IRC (si të komunikoni me ne)  Foodflorish1

Hyrja ne IRC dhe Regjistrimi i nje llogarie

Rrjeti kryesor i perdorur prej lojtareve te eRep ne IRC eshte Rrjeti Rizon. Per ju qe jeni te rinj ne IRC(sigurisht jeni nese jeni duke lexuar kete), menyra me e thjeshte per tu lidhur ne Rizon eshte http://rizon.net/chat.

Guidë për IRC (si të komunikoni me ne)  Screen31

Per emer(nickname), perdore mundesisht emrin ne eRepublik(vini re: hapsirat nuk jane te lejueshme ne nickname, keshtu qe nese eshte nje hapsire tek emri yt perdor nje underline "_" ne vend te hapsires(shembull: Agron_Shqiptari)

Per kanalin qe deshiron te hysh, kontrollo listen e kanaleve “Kanale te nevojshme” me vone. Ato kanale jane te gjitha publike, relativisht kanale miqesore per te rinjte sidomos.

Ketu mund te fillosh menjeher te bisedosh. Por mund te deshirosh te regjistrosh emrin tend, gje qe pengon te tjeret te perdorin emrin tuaj.

Per ta regjistruar emrin shtyp: /msg nickserv register "passwordiyt" "ju@emaili-juaj.com"

Passwordi qe zgjedhni duhet te jete me i gjate se 5 karaktere dhe e-maili duhet te jete nje email valid qe mund ta kontrollosh. Do te marresh nje e-mail nga service@rizon.net me nje kod konfirmues per llogarine tende.

Per te dhene kodin e konfirmimit shtyp: /msg nickserv confirm "kodi.i.konfirmimit"

Tani ke nje emer te regjistruar! Cdo here qe logohesh ne IRC - Rizon me emrin tend do te duhet te japesh passwordin tend. Jane dy menyra per ta bere kete. Menyra e pare eshte duke zgjedhur nga menyja rense tek Auth: nga None ne “Identify to NickServ” ne faqen kryesore te hyrjes, pastaj ta shtypesh passwordin (shiko foton lart). Menyra tjeter me e perdorshme eshte duke shtypur komanden per identifikim:

Per identifikim: /msg nickserv identify "passwordi"

Guidë për IRC (si të komunikoni me ne)  Foodflorish1

Komandat Baze

Perveq regjistrimit dhe identifikimit, ka nje numer komandash te perdorshme qe te bejne perdorimin e IRC-s me te lehte.

Per ta ndryshuar nickemrin tend ne IRC (mund ta ndryshosh ne cfardo emri te pa regjistruar dhe ne emrin tend aktual) shtyp: /nick "emri.i.ri"

Te gruposh nickemra te ndrsyhem (kjo do te thote lidhjen e emrave te tjere tek emri qe keni regjistruar, per shembull une kam cLaw|afk and cLaw|sleeping te grupuar tek emri cLaw) shtyp: /msg nickserv group "emri i ri" "passwordi"

Per ta marr listen e emrave te ndryshem te grupuar shtyp: /msg nickserv glist

Per te hyre ne nje kanal te ri shtyp: /join #emrikanalit

Per ta nderruar passwordin nese e harron (ose nese aksidentalisht e shtyp ne nje kanal publik); kjo komande do te dergoje nje e-mail tek emaili juaj me te cilen keni regjistruar emrin , shtyp: /msg nickserv resetpass "emrijot"

Per te derguar nje mesazh privat drejt dikujt shtyp: /query "emri i atij" mesazhi

Qe te shohesh nese ndonjeri eshte online ose ne cfare kanalesh gjendet shtyp: /whois "emri i atij"

Te shikosh kur ka qen dikush per here te fundit aktiv ne kanal (punon nese ke te pakten voic access (shiko me poshte) dhe nese personi eshte ne listen e akcesit) shtyp: .seen "emri i atij"

Guidë për IRC (si të komunikoni me ne)  Foodflorish1

Nivelet e Akcessit

Cdo kanal ka rregullat e veta se kush merr akcess, por ketu eshte nje analize bazike se cfare nenkupton nje nivel i caktuar akcesi

Voice(Zë): Nese kanali eshte i moderuar (i njohur ndryshe si muted(pa mundesi folje), ju mund te folni, bisedoni. Gjithashtu mund ta perdoresh .seen komanden te permendur me larte.

Half-op: Mund te kick/ban njerzit me voice ose pa akces, dhe ne disa kanale mund te kick(largoj) Half-op -et e tjere. Mund te ndryshoj edhe temen e nje kanali.

Op: Mund te bej gjithcka cfare mund te bejne Half-Op-et, plus mund te bejne kick/ban Op-et tjere. Pershendetja e tyre do te shihet kur te hyje ne kanal (ne shumicen e kanaleve).

Admin: Akcese te njejta si Op-et, plus mund te bejne kick/ban te gjithe perdoruesit perveq admineve tjere dhe pronarit te kanalit. Nuk mund te behet kick(largohet) veqse nga pronari i kanalit. Mund te shtoje njerez tek akick (auto-kick|largim automatik) lista. Mund te shtoje njerz tek lista e akcesit.

Owner/Founder(Pronari/Krijuesi): Mund te bej kick/ban cdonjerin, ka akcess tek te gjitha opcionet e konfigurimit te kanalit.

Guidë për IRC (si të komunikoni me ne)  Foodflorish1

Kanale te Perdorshme

Kanale Partish:(duhet te mi dergojne kanalet)

#Levizja Vetevendosje
#partia.revolucionare
#shqiperiaere
#LeA
#PEA

Kanale Shtetrore:
#albania
#Al.Congress
#div1.alb
#div2.alb
#div3.alb
#div4.alb

CLIENTS(Klient Programe)

Ka me shume IRC-Klient Programe sesa keto qe jane listuar me poshte, por keto jane ato qe shumica e eRep lojtareve perdorin dhe ndjehen rehatshem me to.

Mibbit: Perdorimi me i lehte, duket shume me mire se varjanti qe ju dham per ne Rizon. Eshte klient i bazuar ne web(web-based client) dmth nuk kerkon shkarkim dhe instalim te ndonje programi por mund te qaset permes Browserit. Eshte klienti im i preferuar sepse ne kete menyre i mbaj informatat e mia te eRepublikut ne nje dritare browseri(me sigurt).

X-Chat: X-Chat eshte nje IRC-klient shume i kostumizuar/modifikuar me bazat, i paster, dhe pamje te deshirueshme. I perdorshem per Mac OS, Windows dhe Linux sistemet.

Colloquy: Nje Mac OS X klient. Mbeshtet edhe pak scriptimin.

Pidgin: Nje multi-platforme, multi-protokol klient per bisede ne largesi me mbeshtetje te forte per IRC, me mundesi te larte kostumizimi, njoftime te modifikuara dhe librari e llojllojshme me pluginsa. Shtese, Pidgin ka logimin me te lehte te mundshem.

Chatzilla: Nje add-on per Firefox. It's colorful!

mIRC: Nje klient vetem per Windows. Pas 30 ditesh falas shfrytezim kerkon pagese prej 20$. Per shume legjenda te eRepublikut eshte klienti i preferuar per tu kyqur ne eRep.

IceChat: Funksional sa edhe mIRC, komplet falas, i mrekullueshem.

..e shume klient te tjere

Ju faleminderit!
Back to top Go down
https://ealbania.albanianforum.net
 
Guidë për IRC (si të komunikoni me ne)
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
 :: Mirë se Vini! :: Ndihmë dhe Tutoriale-
Jump to: